Typový projekt vily Jannes Typový projekt vily Jannes Typový projekt vily Jannes

Znovuzrození stodoly

Stavba rodinného domu často začíná tím, že investor koupí pozemek i s původním stavením, to nechá strhnout a na jeho místě postaví dům nový. O tom, že k bydlení lze velmi dobře využít stávající stavbu, pokud je v zachovalém stavu a má v pořádku statiku, chce názorným příkladem přesvědčit majitelka projekční a realizační společnosti Jannes Holding, která ze staré stodoly vytvořila příjemné rekreační sídlo, využívané především pro rodinná hobby a ubytování hostů.

Tajemství sedmého schodu

Rekreační objekt se stal doplňkem obytného domu, který rodina dříve obývala také rekreačně, ale před několika lety ho přeměnila na trvalé bydlení. Třebaže z původní stavby zbyl jen skelet, do něhož bylo vestavěno obytné patro, uchovala si lehce nostalgickou atmosféru časů našich prababiček a zároveň poskytuje veškerý komfort patřící k modernímu bydlení.

Dva volné obytné prostory spojuje vzdušné schodiště kovové konstrukce se středovým uchycením stupňů. V přízemí je umístěna herna, zahraní místnost a zrekonstruovaný sklípek. Má přiznanou cihlovou spárovanou klenbu a kamenné spárované stěny. Podlaha je provedena z kamenných bloků tzv. jihlavské dlažby. Do sklípku se vstupuje ze zahrady od bazénu typickými dřevěnými vrátky, za kterými čeká 8 schodů, neboť podlaha sklípku je cca 180cm pod úrovní terénu. Příznivci dobrého moku jistě ocení mimořádné rozměry sedmého schodu.

V patře je centrální obytný prostor spojující v jenom obývací pokoj, pracovnu, ložnici, mini-kuchyň a jídelní kout s barovým pultíkem pro příležitostné stolování. Pod zkoseným štítem zbyl dostatek místa pro vybudování koupelny s WC.

Propojení se zahradou

Užitnou plochu přízemí rozšířila přístavba dvou-garáže. Na její pochozí střeše byla vybudována terasa, která za hezkého počasí rozšiřuje prostor v patře o venkovní posezení.

Dům má dva vchody. Prvním se vstupuje do odpočinkové části zahrady s bazénem, která je hojně využívána především v létě. Druhý, vedoucí do zahrady vzadu, tvoří posuvné dveře, které jsou součástí prosklené stěny. Její ochranu zajišťuje zapuštěná roleta v barvě dřevěných prvků objektu, ovládaná motorkem.

rekonstrukce domu rekonstrukce domu rekonstrukce domu

Přírodní interiér

Celý interiér je řešen střídmě, s maximálním užitím přírodních materiálů. Místo obvyklých kuchyňských skříněk je v kuchyňském koutu vyzděn pult z plných cihel s horní žulovou deskou. Stejným způsobem je vytvořen i barový pultík, do kterého je zabudována knihovnička. Minimum nábytku zachovává vzdušnost prostoru. Nábytek z masivu je doplněn koženými křesly a lehkými ratanovými křesílky a barovými židlemi. O dekoraci se postaraly proutěné a drátěné koše, dobové předměty a sušené květinové vazby. Osvětlení zajištují bodové reflektory zapuštěné v palubkovém podhledu a stylově laděné lustry a lampičky.

rekonstrukce domu rekonstrukce domu rekonstrukce domu

Omlazovací kůra

Původní stodoly má poměrně mělké základy, ale díky tvrdému podloží je nebylo třeba podchytávat, i s ohledem na skutečnost, že v rámci rekonstrukce neproběhlo žádné velké přitížení stavby. Ke zpevnění celé statiky objektu přispěla přístavby dvojgaráže. Původní obvodové zdi byly zčásti z cihlového a zčásti ze smíšeného zdiva. Fasáda původního objektu stodoly i přistavěné garáže je tedy proto částečně cihlová, částečně tvořená strukturální omítkou. Pří rekonstrukci byla z cihlových zdí pouze oklepána zvětralá omítka, zdivo nově vyspárováno a poté napuštěno hydrofobizačním nátěrem, který zamezuje nasávání vody s pozdějším odmrznutím povrchu jednotlivých cihel v zimních měsících, kdy v tomto již drsnějším podnebí dosahuje sněhová nadílka víc než jeden metr. Sokly celého objektu jsou obloženy přírodním kamenem. Ponechán je i původní krov, který vydržel v bezchybném stavu po celá desetiletí, třebaže nebyl chráněn žádným nátěrem. Podíl na tom mělo zřejmě i původní kvalitně provedená tašková střecha.

Konstrukční řešení

Konstrukce vloženého patra je vybetonována do ztraceného bednění. S ohledem na zachování dilatací v ploše podlahy patra, které měří cca 55m2, byly vloženy do podlahy půlky podélně seříznutých původních trámků, a to v místě sloupů původního krovu v podélném a příčném směru. Nová vyzdívka obvodových zdí i vnitřních příček v přízemí a částečně i v patře je provedena klasickou cihlou bez omítky, strop je obložen dřevěnými palubkami. Na podlaze podkroví a na schodišťových stupních jsou použity cihelné tvarovky. Na podlaze v přízemí a na terase je položena čedičová dlažba, která vyniká vysokou trvanlivostí. Jako zábradlí terasy posloužily trámky z původní kůlny, která stála na místě dvojgaráže, ukotvené v cihlových sloupcích. Použití plastových oken k přírodním matriálům není nejideálnějším řešením, ale s ohledem na lokalitu se ukázalo, že plastové výplně jsou jediným zcela bezúdržbovým řešením a v zásadě se tolik neliší od bíle natřeného dřevěného europrofilu.

Posezení v zahradě

Také zahrada je, stejně jako dům, kombinací starého s novým. Šetrným přístupem k vzrostlé zeleni, při kterém byly zachovány původní porosty i v místě přístavby, působí objekt jako jeden harmonický celek, v němž vše vzniklo v jednom čase. Zapuštěný bazén, kameny vydlážděná plocha mezi ním a domem, nově vysázené keře a květiny vnesly do zahrady příjemné oživení.

rekonstrukce domu

Slovo majitelky

"zachováním stávajících staveb se udržuje původní podoba české vesnice, zvláště jde-li o středové části obcí s původní rázovitou zástavbou. Ráda bych tímto příkladem přesvědčila budoucí investory o tom, aby se nebáli využít původní stavby, které dokonale korespondují s okolím. Nemusí se snažit za každou cenu do vesnického prostředí zasadit dům, který je sice podle posledních trendů, avšak na venkov se nehodí. Chtějí-li stavět nově, doporučuji volit typově i materiálově blízké řešení. Rozhodně však nemám na mysli zakonzervování starého objektu, aby své obyvatele omezoval a nutil je žít v archaickém prostředí. Jde spíše o to, ponechat to nejlepší z původního domu a na tradici navázat tak, aby vzniklo komfortní moderní bydlení, které se však nestane pro okolí rušivým elementem."